Roll of Honour

2022

NZ U18 Mixed - Tia Fowle 

NZ U18 Mixed - Riley Ballantyne 

NZ U18 Mixed Head Coach - Dennis Thompson 

​​​​​​​NZ U20 Mixed - Madison Grieve 


2020

NZ U18 Mixed JOSH MURRELL (PLAYER) YTT 2020

NZ U18 Girls KATE POWELL (PLAYER) YTT 2020

NZ U18 Mixed DENNIS THOMPSON (COACH) YTT 2020

NZ U16 BOYS    RICO MULIAINA 


2019

NZ TOUCH BLACK WOMEN  PATRICIA HOPCROFT (PLAYER) - 2019 WORLD CUP KL

WORLD CUP - KL RICHIE HEAP (REFEREE)                                                                                                                                   NZ U16 MIXED GREEN  KAEA NIKORA-BALLOCH (AUSTRALIAN TOUR)                                                                         

2018                                                                                                                                                                                               
OPEN TRANS-TASMAN .   RICHIE HEAP (REFEREE)
NZ U16 MIXED                     NICK MASON (AUSTRALIAN TOUR)
NZ U16 MIXED                     SHIANNA TEMPLETON (AUSTRALIAN TOUR)
NZ OPEN WOMEN’S            PATRICIA HOPCROFT AND KATE DAY (OPEN TRANS-TASMAN) ROTORUA
NZ U20 MIXED                     BRAD KOOMAN (YOUTH WORLD CUP) KL
NZ U20 MIXED COACH       DENNIS THOMPSON (YOUTH WORLD CUP) KL

2017
NZ U16 GIRLS                                        DENNIS THOMPSON (COACH)                                                                         
NZ U18 MIXED                                       DENNIS THOMPSON (COACH)
U20 WOMENS                                        ALENA SAILI (PLAYER)
U20 WOMENS                                        PATRICIA HOPCROFT (PLAYER)     
U18 MIXED                                             BRAD KOOMAN (PLAYER)      
U18 MIXED                                             MOLLY WHEELEY (PLAYER)     
U18 MIXED                                             DOMINIC RIRINUI-SIPA (PLAYER)      
U18 MIXED                                             KALEB TALAMAHINA (PLAYER)
YOUTH & OPEN TRANS TASMAN      RICHIE HEAP (REFEREE)
NZ TOUCH BLACK WOMEN                KATE DAY (PLAYER)
NZ TOUCH BLACK WOMEN                PATRICIA HOPCROFT (PLAYER) 


2016    
OPEN TRIALIST   BEN MCKERCHAR (PLAYER)
OPEN TRIALIST   JAYE THOMPSON-TEMUUNU (PLAYER)
OPEN TRIALIST   KATE DAY  (PLAYER)
U18 TRIALIST      BRAD KOOMAN  (PLAYER)
U18 TRIALIST      BEN POPE (PLAYER)
U18 TRIALIST      KALEB TALAMAHINA (PLAYER)

U18 TRIALIST      ANNA KURA (PLAYER)     
U18 TRIALIST      AMY DU PLESSIS (PLAYER)      
U18 TRIALIST      MOLLY WHEELEY (PLAYER)     
U20 TRIALIST      ALENA SAILI (PLAYER)      
U20 TRIALIST      ARNIKA THOMPSON (PLAYER) 
U20 TRIALIST      PATRICIA HOPCROFT (PLAYER)      
U20 TRIALIST      TAYLOR BISHOP (PLAYER)      
U20 TRIALIST      TAYLA RICHARDS (PLAYER)      
NZ U18 MIXED     DENNIS THOMPSON  (COACH)     
NZ U15 GIRLS      DENNIS THOMPSON  (COACH)    
NZ OPEN WOMENS TRANS TASMAN     PATRICIA HOPCROFT    (PLAYER)  
  

2015
WORLD CUP             RICHIE HEAP (REFEREE)
NZ U17 MIXED        KALEB TALAMAHINA    (PLAYER)
     
NZ U17 WOMENS   ALENA SAILI    (PLAYER)     
NZ U17 WOMENS   MOLLY WHEELEY    (PLAYER)     
NZ OVER 30 MIXED (SQUAD)     JOSH HALL    (PLAYER)      
NZ U21 MENS (SQUAD)     JAYE THOMPSON-TE MUUNU     (PLAYER)  
   

2014
NZ U21 MENS (SQUAD)     GREG DYER     (PLAYER)      
NZ U21 WOMENS    KATE DAY     (PLAYER)      
NZ U19 WOMENS (SQUAD)    PATRICIA HOPCROFT    (PLAYER)     
NZ U19 WOMENS    COURTNEY O'CALLAGHAN    (PLAYER)     
NZ U15 MIXED    AMY DU PLESSIS    (PLAYER)     
NZ U15 MIXED    DOMINIC RIRINUI-SIPA    (PLAYER)     
NZ U15 MIXED    KALEB TALAMAHINA    (PLAYER)     

2013
NZ U15 MIXED    JOE RABBITT    (PLAYER)     
NZ U15 MIXED    ARNIKA THOMPSON - TE MUUNU    (PLAYER)     
NZ U17 GIRLS     COURTNEY O'CALLAGHAN    (PLAYER)     
NZ U17 MIXED    JASON BISHOP    (PLAYER)

2012     
NZ U21 MENS     BEN MCKERCHAR    (PLAYER)     
NZ U19 MENS    JAYE THOMPSON-TE MUUNU   (PLAYER)     
NZ U19 MENS    GREG DYER    (PLAYER)    
NZ U19 WOMENS    COURTNEY O'CALLAGHAN    (PLAYER)     
NZ U17 MIXED    CHRISTIE TIPPETT    (PLAYER)     
NZ U17 MIXED    GEORGINA LINDSAY    (PLAYER)     
NZ U15 MIXED    TAYLOR BISHOP    (PLAYER)     
NZ OVER 40S MEN    GREG HOUKAMAU    (PLAYER)     
YOUTH TOUR AUSTRALIA    RICHARD HEAP    (REFEREE)  

2011  
NZ U17 MIXED    MICHAEL ROBINSON    (PLAYER)     
NZ U17 MIXED    JAYE THOMPSON-TE MUUNU     (PLAYER)      
NZ U17 MIXED      GREG DYER     (PLAYER)      
NZ U17 MIXED     CHRISTIE TIPPETT     (PLAYER)      
NZ U17 MIXED (NTR)     GEORGINA LINDSAY     (PLAYER)      
NZ U15 MIXED     COURTNEY O'CALLAGHAN     (PLAYER)      

NZ U15 BOYS     LIAM HOWLEY     (PLAYER)      
OVER 40'S MEN WORLD CUP/ (GOLD)    ROLLAND STEHLIN    (PLAYER)      
OVER 40'S MEN WORLD CUP/ (GOLD)    WI-RICHARD TOHIARIKI     (PLAYER)      
YOUTH TRANS TASMAN/WORLD CUP    BRONWYN DUMBLETON     (REFEREE)      
YOUTH TRANS TASMAN     RICHARD HEAP    (REFEREE)      
NZ U21 WOMEN'S TRANS TASMAN     LISA DYER     (PLAYER)      
NZ U21 WOMEN'S TRANS TASMAN     ELIZABETH PERA     (PLAYER)      
NZ U19 MEN'S TRANS TASMAN (GOLD)    SCOTT EADE     (PLAYER)     (NZSS RUGBY) 
NZ U19 MEN'S TRANS TASMAN (GOLD)     HAPIMANA TOHIARIKI     (PLAYER)    
 

2010     
NZ U15 BOYS     JAYE THOMPSON-TE MUUNU     (PLAYER)      
NZ U15 BOYS (NTR)     GREG DYER     (PLAYER)    
 
NZ U17 BOYS     BEN MCKERCHAR     (PLAYER)      
NZ U17 BOYS (NTR)     THEO HARDEN     (PLAYER)      
NZ MASTERS OVER 40'S     WI-RICHARD TOHIARIKI     (PLAYER)      
NZ U21 WOMEN'S SQUAD     ANJELICA NEHO     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 BOYS     GREG DYER     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 BOYS     JOSH BEE     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 BOYS     JAYE THOMPSON-TE MUUNU     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 BOYS      HAYDEN EDGLEY     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 BOYS     CHEVAUX TONIHI     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 GIRLS     CHRISTIE TIPPETT     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 GIRLS     GEORGINA LINDSAY     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U15 GIRLS     COURTNEY O'CALLAGHAN     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     ZAC ARCHER     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     BEN MCKERCHAR     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     THEO HARDEN     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS      HAPIMANA TOHIARIKI     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     CHRIS NEHO     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     KEANU KAHUKURA     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     CONNOR CHISMAN     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 BOYS     SAM O'CALLAGHAN     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 GIRLS     LIZ PERA     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 GIRLS     HOLLY LEWIS     (PLAYER)      
MAINLAND SOUTH ISLAND U17 GIRLS     KATE DAY     (PLAYER)      

2009     
NZ U15 BOYS TOURNAMENT TEAM     JADE MAGUIRE-RATIMA     (PLAYER)      
NZ U15 BOYS TOURNAMENT TEAM     JAYE THOMPSON-TE MUUNU     (PLAYER)      
NZ U17 BOYS TOURNAMENT TEAM     SCOTT EADE   (PLAYER)      
NZ U17 BOYS TOURNAMENT TEAM     KIERAN YOUNG     (PLAYER)      
NZ U17 GIRLS TOURNAMENT TEAM    LISA DYER     (PLAYER)

     
2008   
YOUTH TRANS TASMAN     KAREN DE VRIES     (REFEREE)      
NZSS BOYS SQUAD     TE ATE JACKSON     (PLAYER)      
NZSS BOYS SQUAD     SCOTT EADE     (PLAYER)      
NZ U19 MIXED TEAM     JEROME HENRY     (PLAYER)      
NZ U19 MIXED TEAM     TE ATE JACKSON     (PLAYER)      
NZ GIRLS ACADEMY TEAM     LISA DYER     (PLAYER)      
NZ GIRLS ACADEMY TEAM     LIZ PERA     (PLAYER)      
NZ GIRLS ACADEMY SQUAD     KIRSTY THWITES     (PLAYER)      
NZ GIRLS ACADEMY SQUAD     RENEI KAWE-SMALL     (PLAYER)      
NZ ACADEMY     GREG HOUKAMAU     (PLAYER)  

   
2007-2008     
NZSS BOYS SQUAD     TE ATE JACKSON     (PLAYER)      
NZSS BOYS SQUAD     SCOTT EADE     (PLAYER)

     
2007     
NZ JNR ACADEMY TEAM     TE ATE JACKSON     (PLAYER)      
NZ JNR ACADEMY TEAM      TROY NGATAI     (PLAYER)      
NZ JNR ACADEMY TEAM     JESSY RAUKAWA     (PLAYER)      
NZ U21 WOMEN     SUE TIPPETT     (MANAGER)      
NZ JNR ACADEMY SQUAD      LISA DYER     (PLAYER)      
NZ JNR ACADEMY SQUAD     LOGAN TIPPETT     (PLAYER)      
NZ JNR ACADEMY SQUAD     KEANU KAHUKURA     (PLAYER)      
NZ U17 BOYS            SCOTT EADE     (PLAYER)      
NZ U17 BOYS            GREG HOUKAMAU     (MANAGER)      
NZ U17 GIRLS           JESSY RAUKAWA     (PLAYER)      
NZ U17 GIRLS           ANJELICA NEHO      (PLAYER)      
NZ U17 GIRLS           LISA DYER     (PLAYER)      
NZ OPEN MIXED       JORDAN COUTTS     (PLAYER)      
NZ OPEN MIXED       JAMES MURRAY     (PLAYER)      
NZ OPEN MIXED       PIKI HARRIS     (PLAYER)      
NZ MAORI MIXED     ANJELICA NEHO     (PLAYER)   

  
2006     
NZ JNR ACADEMY      ANJELICA NEHO     (PLAYER)      
NZ JNR ACADEMY      GINGER MITCHELL     (PLAYER)      
NZ ACADEMY              JORDAN COUTTS     (PLAYER)      
NZ OPEN MIXED         TAI ANNE TE MUUNU     (PLAYER)      
NZ MASTERS/OPEN   MARIANNE PETERSON     (SELECTOR)      
NZ MASTERS               GRANT MILNE     (SELECTOR)

  
2005     
NZ OPEN MIXED    TAI ANNE TE MUUNU     (PLAYER)      
NZ ACADEMY         WI-RICHARD TOHIARIKI     (PLAYER)      
NZ U19 MIXED       TANE PUKI    (PLAYER)     (NZ U19 RUGBY 05) 
NZ U19 MIXED       TIANA MATIAHA     (PLAYER)      
NZ U19 MIXED       HELENA BLAIR     (CAPTAIN)      
ALL NATIONS         MIKE SAUNDERS     (REFEREE)      
ALL NATIONS         DES JONKER     (REFEREE)      
ALL NATIONS         KAREN DE VRIES     (REFEREE)      
ASIA PACIFIC GAMES     KAREN DE VRIES     (REFEREE)
YOUTH WORLD CUP     MIKE SAUNDERS     (REFEREE)      
NZ U15 BOYS        TAI HENRY     (PLAYER)      
NZSS                      GRANT MILNE     (SELECTOR)

2003     
NZ U21 WOMEN TOUR OF SOUTH ISLAND    HELENA BLAIR     (PLAYER)      
NZSS MIXED TOUR OF SOUTH ISLAND          HELENA BLAIR     (PLAYER)      
NZSS MIXED TOUR OF SOUTH ISLAND         JORDAN COUTTS     (PLAYER)      
NEW ZEALAND MASTERS MEN'S 30'S           ROLLAND STEHLIN     (PLAYER)      
WORLD CUP      MIKE SAUNDERS  (REFEREE)      
UK TOUR            MIKE SAUNDERS  (REFEREE)      
NZSS REF          LOU AVIA (REFEREE)      
NZ MASTERS MEN'S 40'S     TONY PROCTOR (ASSISTANT COACH) 

2001     
NZ U19 MIXED     BRYAN MILNE     CAPTAIN     (NZ 7S 2004, U19 RUGBY) 
NZ U19 MIXED     WENDY TELFER     PLAYER     (NZ SOFTBALL, U21 NETBALL) 
NZ U21 MIXED TEAM YOUTH WORLD CUP    PENNY TALLENTIRE     (ASSISTANT COACH)  

   
2000     
NEW ZEALAND YOUTH MIXED TEAM     BRYAN MILNE     (PLAYER)      
NEW ZEALAND YOUTH MIXED TEAM     WENDY TELFER    ( PLAYER)  

   
1999     
OPEN WORLD CUP     MIKE SAUNDERS     (REFEREE)      
NZ OPEN MIXED         PENNY JACKSON     (PLAYER)

     
1997     
MASTERS WORLD CUP      ROBBIE JOHNSON     (PLAYER)      
NEW ZEALAND YOUTH TEAM     GRAHAM LAL    (PLAYER)      
NEW ZEALAND U18 MEN'S TEAM     MALILI MULIAINA     (PLAYER)      
MASTERS WORLD CUP     LILIAN SAUNDER     (REFEREE)      
MASTERS WORLD CUP     MARTIN KNIGHT     (MANAGER)      
NZ TEAM SELECTOR         ALLAN HENRY     (SELECTOR)

1995-2001  
 NEW ZEALAND OPEN MIXED TEAM     PENNY TALLENTIRE    (PLAYER)  


*DENOTES NZ REP IN ANOTHER SPORT

If you know of any Southland Touch Player who has made a National Touch team please email: info@touchsouthland.co.nz

Touch Southland apologises for any omissions from this list.